News

Sostinės geležinkelio stotis taps viena moderniausių Baltijos šalyse

Vilniaus miesto savivaldybė kartu su AB „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) paskelbė sostinės geležinkelio stoties bei ją supančio rajono architektūros konkursą, kviesdami siūlyti vizijas, kurias įgyvendinus šis transporto mazgas taps itin moderniu traukos centru, o ateityje keliaujantiems „Rail Baltica“ geležinkelio linijomis – moderniausiais miesto vartais Baltijos šalyse.

 „Norime sukurti tokias erdves, kurios atitiktų Vakarų Europos geležinkelio stočių geriausius pavyzdžius, o stotis būtų ne tik kelionės tašku, bet ir nauju traukos centru su laisvalaikio ir paslaugų erdvėmis, patogiomis jungtimis pėstiesiems, dviratininkams ir visiems besirenkantiems patogias bei žalias keliones traukiniais“, – sako LTG generalinis direktorius Mantas Bartuška.

 Konkurso dalyvių prašoma sukurti ikonišką ir pasaulyje atpažįstamą tarptautinės geležinkelio stoties projektą, pasiūlyti Lietuvą ir Vilnių reprezentuojančią bei aukščiausius kokybės standartus atitinkančią viešojo susisiekimo paslaugų infrastruktūrą, suformuoti patrauklią stoties aikštę bei pasiūlyti gyvybingo ir jungiančio Stoties rajono urbanistinio centro idėją.

 „Iš tiesų simboliška, kad Vilniaus geležinkelio stoties pertvarka susirūpinta artėjant momentui, kai per Lietuvą pajudės pirmieji „Rail Baltica“ traukiniai, o Vilnius taps viena šio geležinkelio stočių, iš kurio tiesiogiai bus galima pasiekti Varšuvą, o iš jos kiekvieną Europos didmiestį. Neabejojame, kad iš Vakarų Europos taip pat sulauksime nemažo turistų srauto. Iš anksto džiaugiamės, kad pirmąjį įspūdį apie Vilnių jie susidarys atsidūrę itin modernioje geležinkelio stotyje“, – sako „Rail Baltica“ projektą Lietuvoje įgyvendinančios „LTG Infra“ generalinis direktorius Karolis Sankovski.

 Vilniaus geležinkelio stoties rajonas jau dabar vadinama atgimstančiu, kurio prieigose kuriasi populiarios kavinės, vyksta įvairūs renginiai. Šiame rajone kasdien apsilanko tūkstančiai keliautojų, mat čia įsikūrusios ne tik geležinkelio ir autobusų stotis,  bet nemažai keliautojų lėktuvais oro uostą pasiekia taip pat naudodamiesi geležinkelio paslaugomis.

 Neabejojama, jog ateityje geležinkelių keleivių skaičius augs, jau dabar šiuo tikslu LTG kuria specialią programėlę, kurioje bus integruotos įvairios transporto rūšys, leisiančią susidėlioti patogius, greitus ir draugiškus aplinkai kelionės maršrutus. Planuojama, kad tarp Varšuvos ir Talino pradėjus kursuoti „Rail Baltica“ traukiniams, pastebimai išaugs užsienio turistų skaičius, kuriems traukiniai taps patogia ir greita priemone susipažinti su Baltijos šalimis.

 Pirmasis Vilniaus geležinkelio stoties pastatas pastatytas 1862-aisiais. 1945 m. jis nugriautas ir 1950 m. baigta statyti nauja, tuometinį realizmą atspindinti dabartinė Geležinkelio stotis. „Matyt tampa tradicija kartą per šimtmetį pakeisti Vilniaus stoties veidą. Tik šį kartą pertvarkos palies visą rajoną, jis taps moderniu, gyvybingu ir jungiančiu urbanistiniu centru“, – pastebi K. Sankovski.

Tarptautinio architektūros konkurso dalyvių prašoma pateikti savo sprendinius Vilniaus geležinkelio stočiai, stoties aikštei ir viešojo transporto terminalui. Vienas iš dalyvavimo konkurse kriterijų – patirtis rengiant panašius projektus ar projektuojant visuomeninės paskirties pastatus.